در هم تنیدگی های بازاریابی

تنیدگی

تئوری تنیدگی چیست؟ شبکه در هم تنیده فاکتور های موثر بر بازاریابی. این دغدغه کسانیست که در پی افزایش بازدهی و کارایی سیستم مارکتینگ در بیزینس خود هستند.

شبکه ارتباطی زیر که همان تئوری تنیدگی من است؛ حاصل نگاه ویژه من به مارکتینگ است. نه به سبب ایده آل گرایی یا صرفا نگرش آکادمیک! بلکه کاملا به عکس. این طرح، بومی شده اجزای مارکتینگ است. در این سرزمین با شرایط ویژه اقتصادی و سیاسی و فرهنگی (شرایطی که تمایل به بیزینس را زیاد کرده اما ساختار های مناسبی را در اختیار مردم قرار نداده از طرفی کمبود های فرهنگی و آموزشی به شدت احساس میشود)، لازمه موفقیت در ایجاد سیستم پایدار بازاریابی و فروش در یک سازمان، اهمیت دادن به برخی ابعاد است که شاید در مارکتینگ اروپایی و امریکایی با اولویت های دیگری در نظر گرفته شوند.

شاید مهمترین دغدغه مارکتینگ در اروپا و امریکا افزایش بازدهی بازاریابی است اما در سرزمین من، بحران مهارت و روش وجود دارد.بحران مدیریت نیروی انسانی،بحران مهارت بازاریابی و فروش ، بحران روش های ناکارا و مسیر های غلط بازاریابی. در انتظار نشسته ایم تا آبی چکان از صخره های دور به درون کاسه ما بریزد.

در این پبج این نگاه ویژه به بازاریابی را با نام “تئوری تنیدگی” اصلاح و تکمیل خواهم کرد.سعی میکنم با ترسیم هندسی، بازیگران مهم بازاریابی را درشبکه خود جای گذاری کنم و مثل یک نقشه از آن بهره ببرم. حداقل تجسم صحیحی نسبت به فعالیت های مارکتینگ را ایجاد کنم. آنچه در ذهن من است اکنون روی کاغذ دیجیتال می آید.

این صفحه پیوسته به روز میشود

معرفی تنیدگی: سه مثلث در هم تنیده بازاریابی

عوامل مختلفی در طراحی یک سیستم بازاریابی موثر و کارامد دخالت دارند. سعی کرده ام دانسته ها و ادراک خودم رو از بازاریابی به شکل این سه مثلث درآورم. چون این عوامل همه با هم در اتباط هستند و همگی به شکلی بیش از ابعاد همسایگی قطعات یک پازل بر هم موثر هستند، بنابراین نام تنیدگی را برای این تئوری برگزیدم. درست مثل تنیدگی تارهای عنکبوت یا تنیدگی رشته های عصبی در بدن.

در هم تنیدگی های بازاریابی حاصل وابستکی زیاد عوامل فوق با یکدیگر است. با تغییر هر فاکتور، دیگر پارامتر ها دستخوش چالش خواهند شد. هنر کشف و بررسی این عوامل و فاکتور ها و ایجاد ترکیب یا پارادایمی با تعادل پایدار کار یک متخصص مدیریت بازاریابی است.

هر چه جامعه چالش های بیشتری داشته باشد ، هر چه تغییرات سریع و ناپایداری انتظارات بازگشت سرمایه در وضعیت اقتصادی بیشتر باشد ، هر چقدر نیروی کار متقاضی در حالت ازدیاد یا کمبود باشد، بر این تعادل تاثیر میگذارد.

تعادل عمر و اثر بخشی فعالیت ها را ایجاد میکند. ادامه دار بودن تیم ورک یعنی باتجربه شدن سازمان در مدیریت سیستم بازاریابی و در تقسیم وظایف و پیاده سازی استراتژی ها. استمرار حضور یک تیم مشخص در بازار یعنی شناخت عمیق تر و صحیح تر از بازار و چابکی و پویایی در تکنیک ها و تاکتیک ها و چرخش بازار. تداوم حضور عضو در تیم یعنی حرفه ای شدن متبحر شدن و توان بازی کردن ماهرانه .

چالش های ایجاد یک سیستم بازاریابی بخاطر تناقض های عوامل با یکدیگر شکل میگیرد. بازاریاب امروزه نیازمند خلاقیت است. روش های سنتی به اندازه کافی توجه ها را جلب نمی کنند. شکل مزاحمت هم بخود گرفته اند. اما خلاقیت یعنی امتحان روش های جدید و این یعنی افزایش ریسک سازمان.

وضعیت اقتصادی باعث میشود توقعات نیروی فروش و کارفرما شکل بگیرند. آیا این دو همیشه با هم هماهنگ یا نا هماهنگ هستند؟ در وضعیت اقتصادی دچار رکود، فروش اهمیت بیشتری پیدا میکند. ولی آیا کسب و کار های دچار رکود متقبل میشوند تا هزینه برای استخدام نیروی فروش حرفه ای بپردازند؟  اغلب تمایل به کمینه کردن هزینه ها دارند. این یعنی استخدام نیروی ارزان بدون برنامه آموزشی. توقع کارفرما در چنین شرایطی اینست که ریسک کسب و کار را به دوش نیروی فروش بیاندازند. نیروی فروش حرفه ای با توقع پایین دچار احساس اجحاف میشود و در کار ماندگار نمیشوند.

با این مقدمه پر آشوب و چالش میخواهم سعی کنم هر کدام از ابعاد این مثلث را در یک مطلب باز کنم.

در حالیکه بیشتر راه حل ها فرار از مشکل و زدودن صورت مساله هستند. هدف اینست که برای ایجاد یک سیستم بازاریابی پایدار و موثر گام هایی را مشخص کنم. ادعای من اینست که این ها فاکتور های  فاندامنتال طراحی سیستم بازاریابی و فروش هستند که چالش های کسب و کار ها را کمتر و مشکلات نیروی انسانی را در جامعه حل میکند.

 

این صفحه پیوسته به روز میشود

 

در نهایت قرار است یک برنامه بازاریابی نوشته شود. بر اساس تئوری من، برنامه بازاریابی شبیه یک ترکیب شیمیایی حاصل از همین سه عنصر است: مجری کیست ، محصول چیست و بازار هدف کجاست؛ با هر تغییر در شرایط هر کدام از این عناصر، خروجی یا برنامه نهایی متفاوت خواهد بود.

 


بازاریابی B2B با مهندس محمود مشایخی

مهندس محمود مشایخی، که افتخار همکاری با ایشون رو در سال 94 در شرکت «عمران ایستا» داشتم؛ امروز، در نمایشگاه تخصصی نفت و گاز، فرصتی دست داد تا در زمینه بازاریابی B2B و مذاکره سازمانی گفتگویی داشته باشیم. چون واقعا در این زمینه خبره هستند و من فکر کردم نکات جالب و ظریفی که بازگو میکنند، میتونه به دوستانی که در این زمینه فعالیت میکنند، از جمله خود من، کمک کنه.

بازاریابی تکنولوژی های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده

یکی از مخاطب وبسایت، از طریق ایمیل، در مورد بازاریابی تکنولوژی های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده پرسیده بودند. وقتی پاسخ نسبتا طولانی ای برای پرسش این دوست عزیز نوشتم، تصمیم گرفتم که مطلب رو در وبسایتم منتشر کنم به امید اینکه راهنمایی های اندک من در مورد بازاریابی و فروش تکنولوژی های Augmented Reality و Virtual Reality به کار همه دوستان علاقمند بیاد.

صادرات به قطر

صادرات به قطر، یکی از فرصت های تجاری منحصر بفردی است که در این سالها میتواند برای ایرانیان درآمد زا باشد. بعلت حجم انبوهی از ساخت و سازها و سرمایه گذاری ها در قطر، احتمالا این فرصت به این حجم، تکرار نشدنی است. سال های آینده شاهد دبی دوم خاور میانه خواهیم بود. پیشنهاد من پرداختن به بازاریابی بین الملل در زمینه هایی است که در این متن خواهید خواند.

استخدام بازاریاب در اهواز ، فروردین 98

ο بازدید کننده گرامی، سلام. عیدتان مبارک. به یک نفر بازاریاب، برای فعالیت در مجموعه ای صنعتی که تامین کننده لوازم تعمیرگاهی با تکنولوژی روز میباشد، نیاز داریم. فعالیت های بازاریابی در این جایگاه شغلی، شامل …

بهترین مشاور فروش و بازاریابی

وقتی به دنبال توسعه بازار یا فروش محصول جدید باشید، احتمالا نیاز به مشاور بازاریابی هم پیدا میکنید. چون بازاریابی و فروش هم آنقدر تخصصی شده که عمیق شدن در آن سال ها زمان میبرد. پس بهتر است از کسی که این مسیر را رفته، مثلا یک مشاور خوب، کمک بگیرید. اما بهترین مشاور فروش و بازاریابی برای کسب و کار شما چه کسی میتواند باشد؟

پروموشن چیست؟ چرا نمی گوییم بازاریابی یا تبلیغ؟

نمیخوام خیلی دقیق، علمی یا آکادمیک واژه پروموشن یا سیاست‌های ترویج محصول رو تعریف کنم . بلکه می خواهم از نظر تجربی و به شکلی که تصویر درست و شفافی ایجاد کند، چیستی پروموشن و برخی نکات مهم در باره اون رو روشن کنم. اگر شما هم مثل من در این مورد ابهام دارید که اصلا پروموشن چیست و چرا فعالیت های بازاریابی را پروموشن نمی گویند، این متن به شفاف شدن این مفهوم در ذهن مان کمک خواهد کرد.

تغییر شیوه سرمایه گذاری در بازار مصرف کننده

دوستان عزیزم سلام. امروز لازم دیدم مطلبی رو با همه شما در میون بذارم. مطلبی که خصوصاً طی یک سال گذشته ، دارم زیاد و زیادتر باهاش مواجه می شوم و اون اشتباه محاسباتی در سرمایه‌گذاری است. آنجایی که نگاه به بیزینس هنوز متناسب شرایط امروز، به روز نشده و متوجه این نکته نیستیم که نحوه اختصاص سرمایه گذاری در بازار مصرف کننده و پخش، نسبت به گذشته تغییر کرده است.

بازار در سال 98 به کدام سمت میرود؟

فکر میکنید در سال آینده، در چه زمینه هایی بازار صعودی خواهد شد؟ این یک تحلیل بازاریابانه در مورد آینده بازار ایران و افزایش تقاضا در برخی زمینه های خاص است و البته برای پایداری بیزینس و ماندگاری آن هم در این شرایط توصیه ای مهم دارم. توصیه ای که بی توجهی به آن باعث میشود سال های آینده، به گرفتاری کنونی بسیاری از شرکت ها و کسب و کارها دچار شویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *